Art. 128 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że czas pracy to okres, kiedy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie albo w innym miejscu, które służy do wykonywania pracy. Szkolenia są dedykowane dla wszystkich pracowników – część z nich jest obowiązkowa, a inne są dobrowolne. Mogą być organizowane w dniu pracy albo dniu wolnym, co nieco komplikuje sytuację. Jak pracodawca powinien postępować w drugim przypadku? rekompensata szkolenie pracownikow poza godzinami pracy

Szkolenie pracownika poza godzinami pracy

Część pracowników bierze udział w szkoleniach, które mają na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych i odbywają się one poza godzinami pracy albo w dni wolne. W omawianej sytuacji mają zastosowanie przepisy art. 100 Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownik ma obowiązek przestrzegać i postępować zgodnie z poleceniami wydanymi przez przełożonego. Ta zasada odnosi się także do udziału w szkoleniach w dzień wolny od pracy.

W Kodeksie pracy nie znajdziemy z kolei regulacji związanych z wliczeniem do czasu pracy szkoleń, których celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych zatrudnionej osoby. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są szkolenia bhp, które odbywają się zarówno w godzinach pracy, jak i są w pełni opłacane przez przedsiębiorcę – ta zasada nie może zostać pod żadnym względem zmodyfikowana.

Jeżeli szkolenie pracownika odbywa się w dniu, kiedy nie pracuje, godziny zostają dodane do jego czasu pracy, pod warunkiem że pracodawca zobligował pracownika do wzięcia udziału w szkoleniu.

Doktryna wskazuje, iż czas, jaki został wykorzystany na szkolenia, zostanie doliczony do czasu pracy ze względu na:

  • polecenia pracownikowi wzięcia udziału w szkoleniach, które organizuje pracodawca,
  • charakter szkoleń.

Do czasu pracy dodane zostaje każde szkolenie pracownika w dniu wolnym, kiedy uczestnictwo było efektem polecenia służbowego, za wydanie którego odpowiada przełożony. Szkolenia zostają dodane do czasu pracy także w przypadku, kiedy szkolenia mające na celu podniesienie kwalifikacji i dodatkowo:

  • wykazują szczególny charakter,
  • są ściśle związane z pracą,
  • są ściśle związane z uzyskaniem przez pracownika nowych umiejętności, które są nieodłącznie związane ze świadczoną pracą.

Dobrowolne szkolenia, które odbywają się w dniu wolnym od pracy, nie wiążą się z uzyskaniem przez pracownika rekompensaty za czas szkolenia (zgodnie z art. 100 Kodeksu pracy).


Rekompensata za szkolenie pracownika w dniu wolnym

Szkolenie w dniu wolnym od pracy może przyczynić się do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy (praca w godzinach nadliczbowych). W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionej osobie całego dnia wolnego (nie ma znaczenia czy szkolenie, w którym brał udział pracownik trwało mniej niż dobowy czas pracy zatrudnionej osoby). Dzień wolny zostaje wykorzystany w okresie rozliczeniowym w terminie zaakceptowanym przez pracodawcę.

Dzień wolny udzielony jako rekompensata za udział w szkoleniu w dniu wolnym od pracy jest równoznaczne z przyznaniem wynagrodzenia na obowiązujących warunkach.

Nie ma znaczenia, ile trwało szkolenie, pracownik otrzymuje pełen dzień wolnego.

W sytuacji, gdy braki w personelu albo natężenie pracy sprawiają, że wzięcie dnia wolnego nie jest możliwe, pracownik otrzymuje wynagrodzenie powiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (jeśli się należy).

Rekompensata dla wszystkich pracowników

Art. 1514 kp odgrywa istotną rolę w kwestii wynagrodzenia przysługującego za czas szkolenia. Przepisy wskazują, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy, a także kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zajmują się, gdy zajdzie taka potrzeba pracą poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia i dodatku z tytułu godzin nadliczbowych, gdzie kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto uzyskują prawo do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości wskazanej w art. 1511 § 1, gdy w zamian za pracę w takim dniu nie przyznano im dnia wolnego od pracy.


Data publikacji: 2024-07-15, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Monika
04 Wrzesień 2024

Czy za szkolenie po godzinach pracy, na które kazał iść pracodawca należy się dzień wolny?